14. 10. 2019

HISTORIE INTERNETU U NÁS

zpět
2753
První experimentální síť vznikla už v roce 1969, skutečná síť ale byla spuštěna až o mnoho let později a to v lednu roku 1983, kdy byl zaveden systém doménových jmen, DNS. Komerční provoz se spouští až od konce 80.let. Nasazení www (world wide web) začalo probíhat až na začátku let devadesátých, kdy se k internetu připojil dokonce Bílý dům.

A jak je to v ČR dnes?

Nepředstavujme si ale internet tak, jak ho známe dneska, kdy si málokdo z nás dokáže život bez připojení představit. Ve velkých městech už je nabídka vcelku velmi kvalitní. Potíž nastává v případě venkova a malých obcí, kde se často obyvatelé musí smířit s pomalým připojením, nebo dokonce s žádným. Nemožnost pracovat z domu, sledovat on-line videa ve vysokém rozlišení nebo rychle stahovat soubory z internetových úložišť nutí zejména mladé venkov opouštět. Zabránit vylidňování venkova, ale třeba i pomoci dopravě by mohlo kvalitní internetové připojení. Lidé z odlehlých míst nebudou muset za vyřizováním některých povinností dojíždět a vše si zařídí z pohodlí domova.

Rozvoj venkova

Rozvoj venkova je bez rychlého a stabilního připojení takřka nemožný, což potvrzuje i Jakub Jánský z naší společnosti AIM: „Internet potřebujeme k běžným činnostem. Dochází také k rozvoji tzv. internetu věcí, který je v menších městech a obcích nemyslitelný, protože připojení nedosahuje požadované rychlosti. Za poslední dva roky se ale situace na venkově mírně zlepšila. Významné zrychlení internetu pocítilo, díky projektu Zrychlujeme Česko společnosti CETIN, téměř 1400 menších obcí. Snaha ale musí vzejít i od starostů a zastupitelů obcí.“ Podle Jánského je to právě vedení obcí, kde dosud internet nefungoval nebo fungoval nekvalitně, které má zásluhu na rozvoji a posílení stávající infrastruktury. Díky tomu už došlo ve stovkách obcí k významnému rozšíření telekomunikačních služeb.

Práce doma nebo odlehčení dopravě

Český venkov má celou řadu problémů, které může alespoň částečně řešit zavedení vysokorychlostního internetu. „V dnešní době lze pracovat z domova, ale bez kvalitního připojení to na venkově není možné. Pokud neusnadníme podmínky pro práci, ale i podnikání na venkově, bude stále docházet k odlivu nejen mladých lidí do města. Přitom tzv. home-office přispěje i k odlehčení dopravy, kdy nebudou lidé nuceni místo práce z domova dojíždět za prací. Právě dojíždění způsobuje v mnoha krajích vážné dopravní problémy. Zhoršuje se také celková obslužnost obcí, zavírají se malé obchody a hospody, které jsou důležitou součástí venkova. Nejenom proto, že vytvářejí pracovní místa, ale jsou také centrem setkávání obyvatel,“ říká Jakub Jánský.

Internet je důležitý tedy nejen pro lidi z města, ale jeho dostupnost by měla být samozřejmostí také pro lidi z menších obcí a vesniček. 


Rychlé připojení
od 200 Kč měsíčně
- klikni na Nezávazně poptat a vyplň poptávku služeb
- do 2 hodin ti zavoláme s nabídkou služeb
Děkujeme za odeslání Vaší poptávky, budeme Vás kontaktovat ve Vámi zvoleném čase.
×