4. 9. 2018

JAK SPRÁVNĚ VYUŽÍT SÍTĚ V DOMĚ

zpět
1767

V současné době existuje několik druhů sítí. Každá z těchto sítí je využita k jinému účelu. Jsou ale i sítě, které se již nevyužívají, případně jejich smysl není na první pohled patrný. Jedná se například o slaboproudé kabely,  které původně mohly být určeny pro domovní telefon, nebo jde o domovní zvonky atp. Dnes již existuje také celá řada poskytovatelů internetu a televize, kteří nabízejí vybavení chodbových rozvaděčů - stoupaček dalšími kabely. Jak je tedy vidět, využití sítí v domě nabízí řadu alternativ, ale je potřeba se v domovních sítích nejprve zorientovat.

Druhy sítí

V každém domě, a nejen v těch bytových, je značné množství nejrůznějších sítí. Od těch, které vedou pitnou vodu a odvádějí naopak tu splaškovou, přes plynové potrubí až k těm kabelovým sítím. V bytových domech je obvykle vedení trubek s vodou, odpady a plynem v jiných svislých prostupech než jsou kabelové sítě. Důvod je nasnadě. V kabelových sítích obvykle teče elektrický proud a v případě havárie vodovodního potrubí by bylo krajně nebezpečné, aby tato vedení běžela vedle sebe. Architekti se proto při návrzích domů snaží tato vedení oddělit. Jak ale je vidět u vodorovných vedeních ne vždy se to daří a hlavně, ne vždy je to z nejrůznějších důvodů možné.

Umisťování sítí
Využívání sítí vedoucích vodu a plyn nebo i elektřinu, je celkem zřejmé a v principu jej k jinému účelu využít nelze. Nicméně je jisté, že v domě jsou další kabely, jejichž smysl není vždy na první pohled patrný a ty se dnes využívají k různým účelům anebo už se nevyužívají a nikdo o tom vlastně neví. Jedná se o slaboproudé kabely, které původně mohly být určeny pro domovní telefon, nebo jde o domovní zvonky, případně o rozvod který vybudoval SPT Telekom. V současné době se objevila celá řada poskytovatelů internetu a televize, kteří nabízejí vybavení chodbových rozvaděčů - stoupaček dalšími kabely a to buď metalickými (s kovovým jádrem) anebo optickými (se skleněnými - plastickými vlákny). Tyto kabely se pak umisťují do stoupaček (obvyklý způsob jejich uložení spočívá v jejich umístění co nejdále od silových kabelů, které jsou obvykle na levé straně stoupačky a ty slaboproudé jsou pak vpravo). Při instalaci kabelů je kromě vhodného trasování potřeba zajistit jejich vyvázání do svazků nebo se kabely umisťují do plastových PE chrániček a v každém patře se tyto svazky nebo chráničky mají označit buď štítkem s popisem účelu anebo vlastníka kabelu.

Proč je dobré kabely označovat a k čemu je dále možné je v domě využít?
Označování kabelů je drobností, která ale šetří čas a práci nejen případných techniků, ale také vlastníků objektu, kteří mnohdy při rekonstrukci stoupaček neví, co k čemu slouží, a tak se v rozvaděčích často nechávají dávno nefunkční kabely, o kterých nikdo netuší, k jakému účelu jsou.
Slaboproudé kabely se dají v domě využít proto k dalším účelům - jako např. otevírání dveří s dveřní kamerou, připojení zařízení pro měření tepla nebo spotřeby vody a dalším. Pokud tedy například plánujete v domě zavést kamerový systém, lze k tomu využít s výhodou metalických slaboproudých kabelů UTP (tzv. Unshielded Twisted Pair - Nestíněná kroucená dvoulinka). Ty vám alternativní operátoři rádi nainstalují zdarma. Nebo jsou schopni vám poskytnout nezbytnou konektivitu s tzv. Pevnou IP adresou pro připojení měřících zařízení. Jak je tedy proto vidět, využití sítí v domě nabízí řadu alternativ, ale je potřeba se v domovních sítích nejprve zorientovat.

Rychlé připojení
od 200 Kč měsíčně
- klikni na Nezávazně poptat a vyplň poptávku služeb
- do 2 hodin ti zavoláme s nabídkou služeb