8. 5. 2019

KDO A CO NA NÁS MŮŽE ČEKAT NA VEŘEJNÉ WI-FI?

zpět
1059

Co může nezabezpečená Wi-Fi způsobit?

Když to velmi zjednodušíme, tak lidé, kteří používají nezabezpečenou síť, nemají chráněny přenášené informace. Ty jsou vlastně zcela otevřené a mohou být sledovány třetí stranou. 

Jak používat veřejnou Wi-Fi síť?

U veřejných hotspotů je možné sledovat jejich formu ochrany, spolehlivější hotspot je například ten, který používá WPA (Wi-Fi Protected Access). Je totiž mnohem náročnější haknout takovouto síť. Ale pozor, vše závisí také na nastavení, kdy velkou roli nese síla používaného hesla. Důležité je být obezřetný při přihlašování na místech, jako jsou veřejné kavárny, restaurace, zastávky, koupaliště, kempy, knihovny, obchodní domy atp. Pokud zde bude sedět nějaký internetový útočník, bude pro něj poměrně snadné se dostat k vámi přenášené informaci, a to například kvůli nastavenému slabému heslu. 

Neoficiální Wi-Fi může být problém.

Časté jsou také případy, kdy si internetoví piráti zřídí otevřenou Wi-Fi síť, která se tváří jako služba poskytovaná například kavárnou od vedle, knihovnou či oblíbeným obchodním centrem ve vašem městě. Většina z nás nepojme žádné podezření, síť je pojmenována právě podle místa a nevypadá nijak nebezpečně. My, v domnění, že jde o síť, která je oficiální, si vypneme data a připojíme se. Jenže tady nastává problém. Síť byla založena pouze za účelem útoku na jejího uživatele. Jak jsme se zmiňovali ve výše uvedeném odstavci, určitě doporučujeme připojení přes WPA či VPN. Díky tomuto dojde k připojení virtuální privátní sítě a právě serverem VPN. Spojení se tak stává šifrované a nikdo, včetně těch, co jsou připojeni na stejnou síť, nemůže vaši komunikaci nabourat. 

A kde se nejvíce obávat? 

Jenom pro zajímavost, mezi země, které mají nejvyšší podíl nezabezpečených sítí patří například Thajsko, USA či Francie. Právě zde totiž nejvíce internetového veřejného připojení využívají turisté, pro které je to hlavní zdroj informací. U nás jsou jednoznačně nejzranitelnější turisté v Praze, protože i zde je vysoké procento sítí, které lze rychle narušit. Buďme tedy všichni obezřetní a velmi opatrní, než se připojíme na veřejnou Wi-Fi síť.

Rychlé připojení
od 200 Kč měsíčně
- klikni na Nezávazně poptat a vyplň poptávku služeb
- do 2 hodin ti zavoláme s nabídkou služeb