16. 4. 2019

PRAVDIVOST ZDROJŮ NA INTERNETU

zpět
1175

Jak ověřit pravdivost zdrojů na internetu

Téma, na které se nás na našich Facebookových stránkách často ptáte. Jak vlastně ověřit pravdivost zdrojů na internetu, když si nejsme jisti odkud informace pochází a obáváme se, že by mohlo jít o takzvaný hoax? V první řadě bychom si měli připomenout, že informace k nám můžou proudit v různých podobách. Ať už jde o fotografii, článek, obrázek či video. Každou z nich se můžeme pokusit více či méně úspěšně ověřit. A my vám níže popíšeme jak na to.

Jak ověřit pravdivost fotografie

Jedna z nejoblíbenějších manipulativních technik, jak dodat textu hlubší kontext a zaujmout větší počet čtenářů je fotografie. Často se jedná o emotivní obrázek, který je dáván do souvislostí či kontextu zcela nepravdivě za účelem předávání lživé informace. Abychom předešli spekulacím, zda se jedná o pravdivou či nepravdivou fotografii, není nic jednoduššího než použít starý dobrý vyhledávač Google. Jednoduše si klikněte na pravé straně na možnost: vyhledávání pomocí obrázku. Následně obrázek nahrajte a pak si vyčkejte na to, s jakým výstupem vyhledavač přijde. Často zjistíte, že fotografie použitá k článku je pouhý fake a jejím majitelem je databanka.

Jak ověřit psaný článek

Dostala se k vám zajímavá nebo děsivá informace a vy si nejste jisti, zda ji poslat dál případně zda se opravdu bát, že informace v článku jsou pravdivé a tudíž na základě těchto informací podniknout nutné kroky? Jedná se například o informace "Ptačí chřipka se šíří do Česka", "Epidemie bude nebezpečná převážně pro malé děti a seniory, kteří nebudou včas očkováni!" apod. Jak už jsme zmiňovali v minulých článcích, je nutné si vždy ověřit zdroj. Kdo je autorem článku? Jaké typy článků pod názvem zdroje dále nacházíte? Nejsou to všechno podobná témata, které směřují k jednomu jasnému cíli, kterým ale není pravdivost a nezaujatost, ale získání peněz? Pokud není zdroj podepsán, zadejte do vyhledávače klíčová slova, která jsou v článku obsažena, a sledujte texty či články, které informace potvrdí či vyvrátí.

Jak ověřit video

Často se zdá, že video vložené na portál YouTube je věrohodné. Zde však také doporučujeme obezřetnost. Určitě je dobré se podívat, kdy bylo na portál video nahráno. Pokud například video informuje o současné situaci, určitě nemoholo být vloženo na portál v dřívějším datu. Nezřídka najdeme také informaci o tom, kdo jej na portál vložil, z jakého je video města apod. Pokud se nám informace nezdá dostačující, můžeme postupovat jako v případě hledání pravdivosti zdroje u textů. Do vyhledávače lze zadat klíčová slova z videa a doufat, že najdeme další zdroje, které nám validitu potvrdí či vyvrátí.

Rychlé připojení
od 200 Kč měsíčně
- klikni na Nezávazně poptat a vyplň poptávku služeb
- do 2 hodin ti zavoláme s nabídkou služeb