7. 9. 2018

PŘECHOD NA DVB-T2

zpět
3102

Přechod na DVB-T2 je již aktuálním tématem. Jedná se o nástupnický formát DVB-T, tedy pozemního televizního vysílání v České Republice. Hlavním důvodem změny formátu jsou požadavky na zvýšení kvality přenosu signálu do koncových zařízení, která si dnes můžeme běžně koupit. Podle specifikací nového formátu bude kvalitnější nejen obraz a barevné podání, ale také zvuk. Vysílání bude probíhat v HD kvalitě. To jsou jednoznačné přínosy pro ty, kteří již jsou vybaveni přijímači s podporou DVB-T2. Ti, kteří takové zařízení zatím nemají, nemusejí zatím investovat do nového zařízení, ale mají čas až do ukončení souběžného vysílání, které je aktuálně plánované na únor 2021. Předpokládá se tedy, že zařízení budou vyměněna přirozeně, tak jak stávající zařízení budou dosluhovat.

Samotné spouštění DVB - T2 již nějakou dobu běží, a to sice od roku 2010. Od doby, kdy byly zahájeny testy vysílání v novém formátu. Testů probíhalo postupně více s různými cíli, nicméně od roku 2017 bylo zahájeno ostré - přechodové, avšak postupné, spouštění DVB-T2 v celé České republice, které poběží souběžně se stávajícím DVB-T. V roce 2021 až dojde k vypnutí DVB-T bude spuštěno finální DVB-T2 vysílání na celém území České republiky.

Jak se toto dotýká STA (společná televizní anténa), které jsou obvykle instalované ve velkých bytových domech? STA jsou aktuálně nastavené na příjem digitálního vysílání DVB-T na určitých TV kanálech, z toho důvodu bude nutné vyměnit kanálové vložky nebo je přeladit. S ohledem na to, z jakých vysílačů bude signál vysílán, se může také stát, že bude nutné zajistit přesměrování antén na přijímače, které DVB-T2 budou vysílat. V žádném případě ale není moudré čekat s přeladěním až na datum ukončení vysílání DVB-T, protože v bytových domech mohou práce tohoto typu vyžadovat schvalování výbory nebo dokonce vlastníky, a to bývá proces dlouhodobější.

A samozřejmě je zde možnost využití přenosu televizního signálu od operátorů, kteří jej do bytových domů přivádějí pomocí optických kabelů a obvykle spolu s dalšími službami, zejména pak internetovou konektivitou a službou telefonu. Uživatelů, kteří konzumují služby takových operátorů se samozřejmě změna formátu DVB-T nijak nedotkne. Zjistěte si tedy včas, zda jsou takové služby ve Vašem domě dostupné a co všechno od operátorů můžete získat. Balíčky služeb jsou kde kdy mnohem výhodnější než konzumace pouze jedné služby. Navíc je dobré si zjistit, jaké další přidané hodnoty služba nabízí. Na rozdíl totiž od běžného pozemního televizního vysílání nabízejí TV služby operátorů i mnoho funkcionalit, jako jsou například pozastavení vysílání, vracení se v čase či možnost nahrávání. Neméně zanedbatelnou výhodou je také možnost výběru vlastní programové skladby, kterou nabízí společnost AIM. Jejich zákazník se tak může dívat přesně na to, co chce a kdy chce. Uživatel určuje pravidla, ne jeho televize.

 

Rychlé připojení
od 200 Kč měsíčně
- klikni na Nezávazně poptat a vyplň poptávku služeb
- do 2 hodin ti zavoláme s nabídkou služeb