23. 5. 2019

ZNEUŽITÍ BANKOVNÍHO ÚČTU KVŮLI NESPOLEHLIVÉ WI-FI

zpět
1837

Cenná hodnota na černém trhu internetových pirátů

Víte, že jedna z nejvíce cenných hodnot na černém trhu internetových pirátů jsou přístupové údaje k našim bankovním účtům? Obchoduje se ale také s údaji typu rodné číslo, emailovými adresami ale i těmi skutečnými jako je vaše skutečná reálná adresa bydliště. Dále jsou oblíbená různá ověřovací data v podobě otázek například na den a rok narození, vylákání vašeho telefonního čísla pro ověření atp. Na nejvyšší příčce jsou však často právě online přístupové údaje k bankovním účtům. Stejně tak jsou oblíbená data ke kreditním a debetním kartám.

Mobilní telefon zadarmo?

Zkuste se schválně zamyslet, zda jste vy nebo někdo z vašich blízkých, nedávno nenarazili na skvělou nabídku či stránku, která vás přesvědčuje o tom, že jste byl právě vybrán, jakožto anonymní výherce nového mobilního telefonu. Stačilo, abyste jako pětitisící návštěvník stránky, či jste jako desetitisící návštěvník, náhodou kliknul na banner se skvělou výhrou. Aby vám byl telefon doručen, je nutné splnit poslední krok. Ověřit vaši totožnost a nebo vyplnit formulář. Zdá se to jednoduché, že? Stránka i její návrh vypadají uvěřitelně, fotografie telefonního přístroje sedí, firma, která vám výhru poskytuje je také viditelná, bylo vám vysvětleno proč právě vy, gratulují vám, tak proč to nezkusit. Přeci jenom, co kdyby se zrovna na vás obrátilo štěstí. Jenže je to naopak, nejde o štěstí. Jde o internetové piráty, kteří na základě vaší důvěry dostanou data, zatímco vy nedostanete nic. Jen o něco přijdete.

Veřejné sítě vnímáme s důvěrou a naivitou

Pokud jsme ve stresu anebo pospícháme, případně pokud nemáme informace o nebezpečí, která vznikají platbami přes veřejné Wi-Fi sítě, prostě to neřešíme. Zaplatíme, co je třeba, aniž bychom se více zamýšleli nad tím, že by se nám tato platba mohla mnohonásobně prodražit díky podvodníkům, kteří čekají právě na takovouto příležitost. Když už tedy není jiná možnost, je nutné si ověřit sítě, které využíváme. Ideálně bychom měli používat zabezpečený protokol HTTPS, při prvním připojení je dobré zakázat v síti Windows sdílení a také doporučujeme nebýt připojený příliš dlouhou dobu. Pokud je to možné, měli byste se do účtů jako je internetové bankovnictví či pracovní e-mail, přihlašovat až v domácím prostředí. Ochráníte tak svá data i svou peněženku.

 

Rychlé připojení
od 200 Kč měsíčně
- klikni na Nezávazně poptat a vyplň poptávku služeb
- do 2 hodin ti zavoláme s nabídkou služeb
Děkujeme za odeslání Vaší poptávky, budeme Vás kontaktovat ve Vámi zvoleném čase.
×