Otázky a odpovědi

Mohu si pořídit pouze připojení přes WI-FI internet?

Ano, v případě Vašeho zájmu o zapojení služby WI-FI lze kontaktovat naše zákaznické centrum telefonicky na čísle 246 089 200 nebo můžete napsat na info@a1m.cz

V jakých lokalitách je dostupné připojení WI-FI internetu?

Toto připojení v současné době poskytujeme v blízkosti našich optických sítí max. do 800 m od naší páteřní infrastruktury, v případě dotazů na Vaši lokalitu kontaktujte, prosíme, naše zákaznické centrum. 

Jaké jsou výhody připojení WI-FI?

  • Přímé bezdrátové připojení na naši optickou síť.
  • Nastavení upload až 25 Mb/s, download až 50 Mb/s.
  • Možnost doplnění o Wi-Fi router s možností koupě či pronájmu více informací v aktuálním ceníku AIM.
  • Bez datových limitů.
  • Bez omezení počtu uživatelů a zařízení.
  • Menší náchylnost k zarušení díky malým vzdálenostem a směrovým anténám.
  • Malá pravděpodobnost omezení viditelnosti mezi AP a koncovým zařízením účastníka.

Lze si nastavit rychlost internetu u WI-FI služby?

Individuální nastavování rychlosti internetu funguje pouze u tarifů pevného internetu poskytovaného na optických sítích.

Lze si pořídit k WI-FI službě také HBO GO či další služby?

Ano, k WI-FI si lze aktivovat také tuto službu. Případně si lze pořídit také službu VOIP.

Bydlím v lokalitě, kde nejsou dostupné kvalitní telekomunikační služby, např. internetové připojení na optické síti. Nebo bydlím v rodinném domku, vilové čtvrti, menším činžovním domě a nemáme tu žádného pořádného operátora.

Právě pro Vás je ideální Wi-Fi tarif AIM AIRNET 20 M. Protože jen díky našemu Wi-Fi připojení máte zaručené připojení bezdrátovým spojem přímo na páteřní optickou infrastrukturu Planet A, a.s. a to v maximální vzdálenosti 500 metrů od této páteřní optické trasy. Jen u nás je velmi malá pravděpodobnost  omezení viditelnosti mezi AP a koncovým zařízením účastníka. 

Koupil(a) jsem si nový počítač a připojení mi nefunguje. Co mám dělat?

Je potřeba nám nahlásit MAC adresu nového síťového adaptéru. Rádi Vám případně poradíme.

Co je to MAC adresa a jak ji zjistím?

MAC adresa je unikátní číslo, kterým se vyznačuje každý síťový adaptér od výrobce. MAC adresa je dvanáctimístné označení a skládá se z čísel (0-9) a písmen (A-F). Nejčastěji bývá zapsána ve tvaru xx:xx:xx:xx:xx:xx, např. 00:4F:2B:C8:3F:25. Za běžných okolností se tato adresa nedá v operačním systému změnit - je pevně daná výrobcem. Při výměně síťového adaptéru, případně při výměně celého počítače nebo jen základní desky počítače s integrovaným síťovým adaptérem je třeba nám oznámit novou MAC adresu tohoto adaptéru (platí pouze v případě, že k připojení nepoužíváte router). Aby bylo možné změnu nahlásit, je třeba MAC adresu zjistit.

Jak zjistit mac adresu? (Windows XP, Vista, 7)

V položce Start vyhledejte příkaz cmd a nalezený program spusťte. Ve Windows XP klikněte na tlačítko Start – Spustit – a do příkazového řádku napište příkaz cmd. Následně se otevře okno s příkazovým řádkem.V příkazovém řádku zadejte příkaz ipconfig /all (viz následující obrázek) a potvrďte klávesou Enter.Vygenerují se informace o parametrech síťového adaptéru, MAC adresa je pak uvedena v odstavci jako "fyzická adresa".

Je možné využívat internet na více PC zároveň?

Připojit více počítačů k naší síti je samozřejmě možné. Je k tomu potřeba dokoupit tzv. router, který "rozděluje" internet do více počítačů zároveň. Routery dodávané naší společností umožňují navíc přijímat internet v rámci bytu bezdrátově.

Mohu k připojení k internetu využít svůj (stávající) router?

Svůj router použít můžete, nicméně routery v naší nabídce testujeme a optimalizujeme pro provoz v síti AIM. Nemůžeme Vám proto zaručit, že Váš router bude s naší sítí plně kompatibilní. Také možnosti technické podpory jsou z naší strany omezené. Po zapojení routeru do sítě je navíc potřeba nám nahlásit jeho MAC adresu.

Vůbec mi nefunguje internet. Co mám dělat?

  • Zkontrolujte jestli je v PC připojen kabel (možná kontrola přes LED diodu).
  • Restartujte PC.
  • Pokud není problém vyřešen, kontaktujte prosím helpdesk.

Co je to IP adresa a jak ji zjistím?

IP adresa je jednoznačná identifikace konkrétního zařízení (typicky počítače) v prostředí Internetu. Udává se ve tvaru yyy.yyy.yyy.yyy, kde yyy je číslo v rozsahu 0 až 255. Může vypadat například takto: 10.34.123.115. Vaši IP adresu můžete zjistit například zde.

IP adresy v naší síti jsou standardně neveřejné, dynamicky přidělované, nejsou tedy stálé a může docházet k jejich změnám. Neveřejné IP adresy v naší síti mají tvar 172.x.x.x nebo 10.x.x.x, veřejné  pak 217.x.x.x.

Co je to veřejná IP adresa a jak ji získám?

Veřejná IP adresa umožňuje dostupnost Vašeho počítače z celé sítě Internet. Nevýhodou je však větší riziko elektronického útoku, takže se doporučuje chránit počítač pomocí brány Firewall nebo síťovými prvky (routery), které mají např. již implementovány ochranné prvky včetně brány Firewall a pokrývají celou místní síť připojenou k Internetu.

Pro více informací prosím kontaktujte naše zákaznické centrum

Zvládnu instalaci internetu sám?

Bohužel, instalaci internetu musí provést náš servisní technik. Termín aktivace s Vámi dohodne naše zákaznické centrum.

Co je to FUP (Fair User Policy)?

Fair User Policy (FUP) je služba, která chrání běžné uživatele před nadměrným zatěžováním sítě jinými uživateli. Principem FUP je snižování přenosové rychlosti u těch uživatelů, kteří zatěžují síť nadměrným způsobem, zejména dlouhodobým stahováním velkého objemu dat.

V naší síti FUP standardně neaplikujeme.

Jak dlouho můžu být na internetu a kolik můžu stáhnout dat?

Na internetu můžete být 24 hodin denně a stáhnout kolik dat chcete, aniž byste platili cokoli navíc. Neuplatňujeme žádné limity.

Kde si můžu internet objednat?

Internet si můžete objednat prostřednictvím našeho webového formuláře, případně telefonicky či osobně na našem zákaznickém centru.

Co je to agregace?

Agregace je sdílení přenosového pásma (rychlosti připojení) skupinou uživatelů. Maximální agregace na síti AIM je 1:10, ve většině případů však není díky vysoké propustnosti naší optické sítě uplatňována.

Jaký je rozdíl mezi Mbps (Mb/s) a MBps (MB/s)?

Zaběhnutým systémem zobrazování rychlostí připojení k internetu jsou megabity za sekundu (Mbps). Ty vychází ze základní jednotky bit (b). Pokud ale stahujete soubor, obvykle se zobazuje rychlost v bajtech (B) a jejich násobcích (kilobajtech – KB, megabajtech – MB). Velikost písmenka b/B tedy hraje velkou roli. Pro správný přepočet na bity je nutné násobit takto zobrazovanou hodnotu osmi. Příklad – stahujete-li 512 kB za sekundu: 512 KB/s (kilobajty/s) krát 8 b (bitů) = 4096 Kb (kilobitů) děleno 1024 = 4 Mbps (megabitů).

Mám pomalý internet. Co mám dělat?

Pokud se Vám zdá rychlost internetu nízká, proveďte měření rychlosti na serveru Speedtest.net a výsledek porovnejte s Vámi objednanou rychlostí, případně jej zašlete na podpora@a1m.cz.

Pro správné měření rychlosti přenosu dat je třeba vypnout všechna zařízení, která mohou naměřené hodnoty negativně ovlivnit. Je tedy nutno vypnout set-top box pro příjem služby AIM TELEVIZE a všechna ostatní síťová zařízení připojená do Vaší domácí sítě. Na počítači, na kterém je přenosová rychlost měřena, musíte ukončit všechny aplikace, které používají připojení do Internetu, např. poštovního klienta, ICQ nebo Skype. Vypnout je třeba i aplikace zatěžující a zpomalující operační systém počítače, např. antivirovou ochranu nebo aktivní aktualizace operačního systému.

Rychlost přenosu garantujeme pouze na předávací zásuvce AIM, příp. na zásuvce (portu) dodaného datového přepínače AIM. Pokud přenosovou rychlost měříte na počítači zapojeném k jinému zařízení ve Vaší domácí síti, nemusíte garantované rychlosti dosáhnout. Většina routerů na trhu bohužel není schopna přenášet data rychlostí vyšší než 50 Mbps. Měření přenosové rychlosti tedy nemá smysl provádět na počítači, který je připojen k routeru (kabelem či bezdrátově přes Wi-fi).

V případě vysokých rychlostí lze stanovených hodnot dosáhnout pouze v případě, že je celá trasa mezi Vaším počítačem a serverem v Internetu propustná na danou rychlost. Síť AIM takovou propustnost ve většině případů má, ovšem dále v Internetu ji nelze z principu garantovat. Při měření rychlosti je rovněž nutné zohlednit možnou agregaci v době špiček (např. mezi 18.00 a 22.00).